Gabinet psychoterapii Horyzonty

Terapia par

Utrzymanie satysfakcjonującej i bliskiej relacji miedzy dwojgiem ludzi jest niezwykle ważnym życiowym doświadczeniem. Jednocześnie wymaga od nas pokonania wielu trudności, by taka bliskość mogła zaistnieć.

Budowanie związku z drugą osobą wiąże się z wieloma wyzwaniami, jakie przed nami stoją, takimi jak pogodzenie zależności z zachowaniem własnej autonomii. Siła pragnień, jakie pojawiają się kiedy budujemy ważną więź powoduje, że narażeni jesteśmy na zranienia, rozczarowania i funkcjonujemy często nie tak jak byśmy sobie tego życzyli.


Terapia par jest propozycją dla tych, którzy są gotowi przyjrzeć się dynamice swojego związku, jego emocjonalnemu wymiarowi. Przeżywają trudności, wobec których pozostają bezradni, a które powodują, że ranią się wzajemnie. Jednocześnie mają w sobie gotowość do odbudowania chęci i umiejętności wzajemnego dbania o siebie i relację.


Jak wygląda terapia małżeństw?

Proponujemy Państwu terapię prowadzoną przez zespół dwóch psychoterapeutów. W swojej pracy łączymy podejście psychodynamiczne z systemowym.

Warunkiem rozpoczęcia terapii par jest zgoda obydwóch osób z pary. Pierwsze spotkanie ma zawsze charakter diagnostyczno-konsultacyjny, podczas którego terapeuci starają się ustalić z parą wspólny dla uczestników cel terapii oraz rozeznać się w przeżywanych przez parę trudnościach.

Długość trwania terapii zależna jest od specyfiki problemów, a zakończenie jej jest wspólnie omawiane z terapeutami. Uczestnictwo w terapii par nie wyklucza podjęcia jednoczesnej psychoterapii indywidualnej uczestników.


Jak się umówić?

Jeśli chcieliby Państwo zadać pytania dotyczące terapii par lub umówić się na pierwsze spotkanie w Krakowie, prosimy kontaktować się z koordynatorem terapii par panią mgr Martą Żłobińską-Kozak.

Bezpośredni kontakt pod numerem telefonu +48 533 926 111.


Czym jest terapia par?

Związki, tak jak wszystkie relacje międzyludzkie, rządzą się swoimi prawami. Ewoluują one w miarę tego, jak partnerzy się poznają, co razem przeżywają, a także jak się zmieniają - i często nie są to zmiany pozytywne.

Terapia małżeńska to forma psychoterapii skierowanej do par, w których związku pojawił się kryzys i nie radzą sobie już z rozwiązywaniem własnych problemów we dwójkę. Często stosowana jest także jako profilaktyka - jeśli partnerzy zawczasu nauczą się rozwiązywać konflikty poprzez szczerą rozmowę, łatwiej zapobiegną poważnym problemom w przyszłości.

Kiedy potrzebna jest terapia małżeńska?

Terapia dla par jest niezbędna, jeśli partnerzy widzą, że ich relacja nie wygląda już tak, by oboje byli z niej usatysfakcjonowani. Zamiast wzajemnego wsparcia i zrozumienia, podstawą ich związku stają się nieustające spory i konflikty, które sprawiają, że obie strony związku nie umieją odczuwać z niego satysfakcji i radości, a także odbijają się na innych płaszczyznach życia.

Terapia małżeńska często jest także ratunkiem przed rozwodem lub separacją. Wiele par przychodzi do psychoterapeuty dopiero po kilku nieudanych próbach samodzielnego naprawienia relacji, kiedy czują, że jest to dla nich już ostatnia możliwość wzajemnego zrozumienia. Ważne jest, by dwoje partnerów było wciąż zaangażowanych w ratowanie związku, gdyż w innym przypadku terapia par nie będzie dawać miarodajnych efektów i nie będzie efektywna. Obie strony muszą wierzyć, że ich związek da się jeszcze odbudować, a także dążyć do tego poprzez szczerą rozmowę i proponowane przez psychoterapeutę środki.

Jak wygląda terapia par?

Terapia małżeńska polega na wzajemnej rozmowie partnerów w obecności mediatora, czyli psychoterapeuty. Chociaż istnieją jej różne formy, bazą każdej z nich jest dialog. Dobry psycholog pokazuje sposoby szczerej i bezkonfliktowej komunikacji, a także dochodzi do genezy problemów w związku i proponuje metody ich rozwiązywania. Ukazuje także schematy kryjące się za zachowaniem małżonków i pomaga im zrozumieć ich emocje i uczucia oraz uczy ich bezkonfliktowego wyrażania.

Pracownia Psychoterapii i Rozwoju Horyzonty

Jesteśmy zespołem psychoterapeutów z doświadczeniem zarówno w terapii małżeńskiej, jak i indywidualnej. Diagnozujemy zaburzenia psychiczne oraz dobieramy odpowiednie formy terapii, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta, podstawy jego problemów oraz jego komfort psychiczny.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną oferta naszego gabinetu psychoterapii, działającego w Krakowie. W razie pytań i wątpliwości, a także w celu umówienia wizyty, zachęcamy do kontaktu telefonicznego.