Gabinet psychoterapii Horyzonty

Leczenie depresji poporodowej oraz pomoc w czasie ciąży i wczesnego macierzyństwa

Narodziny dziecka to ogromna zmiana w życiu każdego człowieka. Pozwala ona doświadczyć wielu nieznanych dotąd uczuć, przyjemności i daje ogromną możliwość rozwoju siebie w relacji ze swoim dzieckiem.

Jak każda duża zmiana również zostanie mamą niesie ze sobą wiele wyzwań, z którymi nie zawsze łatwo jest poradzić sobie samej

Stawanie się mamą to proces, którego początek sprzyja nasileniu trudności emocjonalnych. Zarówno czas ciąży jak i wczesnego macierzyństwa zazwyczaj związane są z dużą labilnością emocjonalną, co częściowo wynika ze zmian hormonalnych, które są naturalną częścią tego okresu.

Trudności emocjonalne wynikają jednak również z wielu wyzwań natury psychologicznej, w które obfituje ten okres, a którym sprostanie może być szczególnie trudne w niesprzyjających okolicznościach życiowych.


Charakterystyka oraz leczenie depresji poporodowej

Jeśli do 30 dni po porodzie u kobiety zauważalne są zaburzenia nastroju mówimy o depresji poporodowej. Gdy objawy przygnębienia czy też stany lękowe nie ustępują i utrudniają normalne funkcjonowanie, konieczna jest wizyta u specjalisty. Psycholog dobierze odpowiednią formę terapii w zależności od konkretnego przypadku, może to być terapia indywidualna, udział w grupach wsparcia lub farmakoterapia.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, nie jesteś pewna, czy poradzisz sobie z przytłaczającymi Cię emocjami i myślami, zapraszamy na konsultację.

Jest to czas zwiększonej wrażliwości kobiety i wymaga on nieco odmiennej formy pomocy psychoterapeutycznej. Leczenie depresji poporodowej pozwala odnaleźć się kobiecie w roli matki oraz umożliwia stworzenie więzi emocjonalnej z dzieckiem.


Jak się umówić?

Jeśli chcesz zadać pytania dotyczące tej formy wsparcia lub umówić się na spotkanie, prosimy kontaktować się z koordynatorem pomocy okołoporodowej mgr Martą Żłobińską. Bezpośredni kontakt pod numerem telefonu 533 926 111.