Inspiracje
Znajdziesz tutaj linki do internetowych miejsc poświęconych psychoterapii, psychologii i dziedzinom pokrewnym. Do tekstów, książek, artykułów, dyskusji, które ułatwiają zrozumienie pewnych zagadnień, stawiają ciekawe pytania, inspirują. Mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie.
Jak zapobiegać dopresji poporodowej? Kilka słów o czynnikach ryzyka
Pod poniższym linkiem kryje się wyczerpujące podsumowanie czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Część z nich jest środowiskowa, część neurobiologiczna, a część psychologiczna. Wśród tych ostatnich znalazł się między innymi perfekcjonizm, często wspierany przez społeczne oczekiwania wobec młodych matek oraz trudne relacje z własną matką. Warto przyjrzeć się tej relacji przed poczęciem, a po: zdecydowanie zmniejszyć wymagania wobec siebie w tej roli.
Jak zapobiegać dopresji poporodowej? Kilka słów o czynnikach ryzyka
Czy płeć psychoterapeuty ma znaczenie dla procesu terapii?
Często pada pytanie, czy kobieta powinna udać się do psychoterapeutki, a mężczyzna do psychoterapeuty? A może właśnie odwrotnie?
Spotykamy się również z przekonaniami, że jeśli osoba ma "problem z matką", powinna iść do psychoterapeutki, a jeśli z ojcem - do psychoterapeuty.
Takie przekonania nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Prawda jest taka, że zarówno psychoterapeutki jak i psychoterapeuci są przygotowani do pracy z całym wachlarzem problemów psychologicznych i psychoterapia może być skuteczna zarówno u terapeuty płci przeciwnej jak i u terapeuty tej samej płci. Co nie oznacza, że płeć terapeuty nie będzie miała wpływu na przebieg procesu psychoterapeutycznego. Dojdziemy w to samo miejsce, ale inną drogą.
Co jednak zrobić, jeśli "coś podpowiada nam", że powinniśmy iść na psychoterapię właśnie do kobiety lub właśnie do mężczyzny? Takie przeświadczenie może być wyrazem naszych nieświadomych potrzeb... lub przeciwnie, lęków. Jeśli więc płeć terapeuty ma dla nas szczególne znaczenie, warto poruszyć ten temat już podczas konsultacji wstępnych, a przyjrzeć się mu dokładniej już po ewentualnym rozpoczęciu terapii.
Czy każdy psycholog może udzielać pomocy psychologicznej? Jak znaleźć dobrego psychologa?
Psychologiem jest każdy, kto ukończył pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia, niezależnie od specjalizacji, którą realizował w trakcie studiów. Czy każdy tak rozumiany psycholog może udzielać pomocy psychologicznej? Obecnie tak. Ustawa o zawodzie psychologa wciąż czeka na wprowadzenie w życie. Czy to znaczy, że każdy, kto ukończył psychologię posiada umiejętności do świadczenia pomocy psychologicznej? Niestety nie. Trzeba pamiętać, że wiele osób wybiera inne ścieżki programowe, na przykład psychologię reklamy lub organizacji, których program nie przygotowuje do pomagania innym osobom w trudnych sytuacjach życiowych.
Zanim wybierzemy się do psychologa warto sprawdzić, jakie dodatkowe szkolenia i staże skończył, do jakiej pracy ma uprawnienia, czy pracuje pod superwizją oraz czy należy do wiarygodnych stowarzyszeń specjalistycznych. Szczególnie, jeśli proponuje nam długoterminową i zaawansowaną formę pomocy, psychoterapię. Żeby móc nazwać tak swoją interwencję, powinien mieć skończone dodatkowe szkolenia specjalistyczne. Więcej na ten temat piszemy w odpowiedzi na kolejne pytanie.
Czy dobry psychoterapeuta powinien pracować pod superwizją?
Poniżej link do fragmentu książki "Psychoterapia po ludzku", w którym w przystępny sposób opisano, czym w pracy psychoterapeuty jest superwizja, dlaczego jest ważna oraz jakie korzyści przynosi pacjentom, których psychoterapeuta z niej korzysta. Poruszone są również inne kwestie, które pomagają odróżnić profesjonalnego psychoterapeutę od osoby bez odpowiednich kompetencji.
Mity dotyczące psychoterapii
Na stronie psychoterapeutek z Chicago znalazłyśmy czytelne i krótkie omówienie dziesięciu mitów na temat psychoterapii, z którymi często spotykamy się również na polskim gruncie. Tekst jest po angielsku, ale napisany prostym, codziennym językiem. Może niektóre mity pokrywają się z Twoimi przekonaniami i wątpliwościami dotyczącymi psychoterapii? Jak według Ciebie powinien pracować dobry psychoterapeuta?
Dobry psychoterapeuta w świetle obowiązującego prawa
Ustawa o zawodzie psychoterapeuty wciąż nie weszła w życie i budzi wiele kontrowersji. Dlaczego jest ona tak ważna również dla pacjentów? Jak rozpoznać, czy nasz psychoterapeuta ma odpowiednie kompetencje? Kto ocenia, czy dany psychoterapeuta jest wystarczająco dobry i przygotowany do tak odpowiedzialnej pracy? Poniżej wywiad z doświadczoną psychoterapeutką, członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.