Pomoc psychologiczna
Oferujemy wsparcie i pomoc psychologiczną dla osób znajdujących się w sytuacji kryzysu życiowego lub rozwojowego.
Interwencja taka może być przydatna w radzeniu sobie z problemami życiowymi i osobistymi, takimi jak: śmierć bliskiej osoby, rozwody i kryzysy małżeńskie, przemoc w rodzinie, długotrwałe bezrobocie, przewlekłe choroby somatyczne, niepełnosprawność.
Leczenie depresji | Kraków
Gdy zaczynamy odczuwać obniżenie jakości naszego życia, nie potrafimy poradzić sobie z problemami, odczuwamy lęki, powinniśmy zgłosić się po pomoc specjalisty. Wczesne rozpoznanie zaburzeń depresyjnych pomoże poprawić funkcjonowanie na wielu płaszczyznach życia. Pomoc psychologiczna pomaga zrozumieć osobie chorej istotę problemu i jego genezę, co w efekcie przyczynia się do znalezienia rozwiązania.
Leczenie depresji jest procesem złożonym i wymaga kompleksowej opieki ze strony terapeutów i lekarzy. Często więc pomoc psychologa musi być wspomagana psychoterapią i farmakologią, doświadczony specjalista dobierze odpowiednią formę terapii.
Czym jest depresja?
Depresja to zaburzenie psychiczne, w którym występuje pogorszenie nastroju i spadek energii, a także obniżenie aktywności i zainteresowań lub brak odczuwania z nich satysfakcji. Charakteryzuje się długotrwałym występowaniem objawów, a także ich niszczącym wpływem na życie codzienne.
Smutek odczuwany przez osoby chore często nie ma konkretnego podłoża, ale zwiększa się z dnia na dzień i uniemożliwia normalne życie choremu, który nie odczuwa potrzeby społecznych integracji (a czasem się ich nawet boi), jego ambicje zawodowe i prywatne odchodzą na drugi plan. Osoby zmagające się z depresją często skarżą się także na zaburzenia snu, odżywiania i szereg innych objawów psychicznych i somatycznych. Najbardziej niebezpiecznym i ostatecznym objawem są myśli samobójcze, które doprowadzają do prób targnięcia się na własne życie - często prób udanych.
Przyczyny depresji
Termin "depresja" został bardzo spopularyzowany i potocznie błędnie używany jest do określenia każdego stanu gorszego samopoczucia - także zwykłego, chwilowego przygnębienia, czy chandry.
W psychiatrii depresja oznacza jednak zaburzenia nastroju i emocji o szczególnych cechach, które ułatwiają jej diagnozę. Leczenie depresji jest konieczne i wiąże się z dobraniem odpowiedniego specjalisty.
Trudno jest wyróżnić jednoznaczne przyczyny depresji, gdyż problemy psychiczne każdego człowieka wynikają z indywidualnych problemów i jego sposobów przeżywania smutku. Ustalono jednak, że przyczyny występowania depresji podzielić można na 2 grupy - te biologiczne i psychologiczne. Do każdej z przyczyn można dobrać odpowiednią formę leczenia depresji.
Przyczyny biologiczne wiążą się funkcjonowaniem układu nerwowego i jego zaburzeniami. Chemiczna niestabilność mózgu wiąże się z brakiem hormonów szczęścia - to z myślą o usprawnieniu i naprawieniu tych defektów opracowano antydepresanty. Istnieją także przypuszczenia, że skłonności do depresji mogą być dziedziczone, choć na razie nie odkryto jednoznacznych dowodów.
Przyczyny psychologiczne są już bardziej osobiste i zróżnicowane. Zależą głównie od braku pewności siebie, przerostu ambicji, analizowania każdego niepowodzenia, negatywnego myślenia, a także mogą nasilać się w sytuacjach kryzysowych - jak śmierć kogoś bliskiego. Przyczyny psychologiczne sprawiają, że leczenie depresji wymaga dużych kompetencji ze strony terapeuty, a także zależy od jego poziomu empatii.
Pracownia Psychoterapii i Rozwoju Horyzonty
Oferujemy szeroko pojętą pomoc psychologiczną, w tym leczenie depresji. Jest to proces złożony, często wymaga współpracy psychologa i farmakologa.
Leczenie depresji stanowi wyzwanie dla terapeuty, który musi odpowiednio zdiagnozować jej genezę oraz dobrać formę terapii. Zapraszamy do zapoznania się z pełną oferta naszego gabinetu psychoterapii, działającego w Krakowie. W razie pytań i wątpliwości, a także w celu umówienia wizyty, zachęcamy do kontaktu telefonicznego.