horyzonty
home Facebook  Tel: +48 692917531

Pytania

Tutaj będziemy umieszczać odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Jeśli masz jakieś pytanie dotyczące psychoterapii, warsztatów lub naszej metody pracy, napisz proszę używając formularza na podstronie Kontakt.

Wyślij do nas Twoje pytanie korzystając z formularza kontaktowego

Czy każdy psycholog może udzielać pomocy psychologicznej? Jak znaleźć dobrego psychologa?

Psychologiem jest każdy, kto ukończył pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia, niezależnie od specjalizacji, którą realizował w trakcie studiów. Czy każdy tak rozumiany psycholog może udzielać pomocy psychologicznej? Obecnie tak. Ustawa o zawodzie psychologa wciąż czeka na wprowadzenie w życie. Czy to znaczy, że każdy, kto ukończył psychologię posiada umiejętności do świadczenia pomocy psychologicznej? Niestety nie. Trzeba pamiętać, że wiele osób wybiera inne ścieżki programowe, na przykład psychologię reklamy lub organizacji, których program nie przygotowuje do pomagania innym osobom w trudnych sytuacjach życiowych.

Zanim wybierzemy się do psychologa warto sprawdzić, jakie dodatkowe szkolenia i staże skończył, do jakiej pracy ma uprawnienia, czy pracuje pod superwizją oraz czy należy do wiarygodnych stowarzyszeń specjalistycznych. Szczególnie, jeśli proponuje nam długoterminową i zaawansowaną formę pomocy, psychoterapię. Żeby móc nazwać tak swoją interwencję, powinien mieć skończone dodatkowe szkolenia specjalistyczne. Więcej na ten temat piszemy w odpowiedzi na kolejne pytanie.

Czy płeć psychoterapeuty ma znaczenie dla procesu terapii?

Często pada pytanie, czy kobieta powinna udać się do psychoterapeutki, a mężczyzna do psychoterapeuty? A może właśnie odwrotnie?

Spotykamy się również z przekonaniami, że jeśli osoba ma "problem z matką", powinna iść do psychoterapeutki, a jeśli z ojcem - do psychoterapeuty.
Takie przekonania nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Prawda jest taka, że zarówno psychoterapeutki jak i psychoterapeuci są przygotowani do pracy z całym wachlarzem problemów psychologicznych i psychoterapia może być skuteczna zarówno u terapeuty płci przeciwnej jak i u terapeuty tej samej płci. Co nie oznacza, że płeć terapeuty nie będzie miała wpływu na przebieg procesu psychoterapeutycznego. Dojdziemy w to samo miejsce, ale inną drogą.

Co jednak zrobić, jeśli "coś podpowiada nam", że powinniśmy iść na psychoterapię właśnie do kobiety lub właśnie do mężczyzny? Takie przeświadczenie może być wyrazem naszych nieświadomych potrzeb... lub przeciwnie, lęków. Jeśli więc płeć terapeuty ma dla nas szczególne znaczenie, warto poruszyć ten temat już podczas konsultacji wstępnych, a przyjrzeć się mu dokładniej już po ewentualnym rozpoczęciu terapii.

Czy "dobry psycholog" i "dobry psychoterapeuta" to pojęcia tożsame? Kto może prowadzić psychoterapię?

W przygotowaniu

Możesz nas kojarzyć z:

ptp.org.pl
psychiatria.org.pl
psychodynamika.pl
uj.edu.pl