horyzonty
home Facebook  Tel: +48 692917531

Inspiracje

Znajdziesz tutaj linki do internetowych miejsc poświęconych psychoterapii, psychologii i dziedzinom pokrewnym. Do tekstów, książek, artykułów, dyskusji, które ułatwiają zrozumienie pewnych zagadnień, stawiają ciekawe pytania, inspirują. Mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Jak zapobiegać dopresji poporodowej? Kilka słów o czynnikach ryzyka

Pod poniższym linkiem kryje się wyczerpujące podsumowanie czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Część z nich jest środowiskowa, część neurobiologiczna, a część psychologiczna. Wśród tych ostatnich znalazł się między innymi perfekcjonizm, często wspierany przez społeczne oczekiwania wobec młodych matek oraz trudne relacje z własną matką. Warto przyjrzeć się tej relacji przed poczęciem, a po: zdecydowanie zmniejszyć wymagania wobec siebie w tej roli.

Link do strony

Czy dobry psychoterapeuta powinien pracować pod superwizją?

Poniżej link do fragmentu książki "Psychoterapia po ludzku", w którym w przystępny sposób opisano, czym w pracy psychoterapeuty jest superwizja, dlaczego jest ważna oraz jakie korzyści przynosi pacjentom, których psychoterapeuta z niej korzysta. Poruszone są również inne kwestie, które pomagają odróżnić profesjonalnego psychoterapeutę od osoby bez odpowiednich kompetencji.

Link do strony

Mity dotyczące psychoterapii

Na stronie psychoterapeutek z Chicago znalazłyśmy czytelne i krótkie omówienie dziesięciu mitów na temat psychoterapii, z którymi często spotykamy się również na polskim gruncie. Tekst jest po angielsku, ale napisany prostym, codziennym językiem. Może niektóre mity pokrywają się z Twoimi przekonaniami i wątpliwościami dotyczącymi psychoterapii? Jak według Ciebie powinien pracować dobry psychoterapeuta?

Link do strony

Dobry psychoterapeuta w świetle obowiązującego prawa

Ustawa o zawodzie psychoterapeuty wciąż nie weszła w życie i budzi wiele kontrowersji. Dlaczego jest ona tak ważna również dla pacjentów? Jak rozpoznać, czy nasz psychoterapeuta ma odpowiednie kompetencje? Kto ocenia, czy dany psychoterapeuta jest wystarczająco dobry i przygotowany do tak odpowiedzialnej pracy? Poniżej wywiad z doświadczoną psychoterapeutką, członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Link do strony

Możesz nas kojarzyć z:

ptp.org.pl
psychiatria.org.pl
psychodynamika.pl
uj.edu.pl